مشروح اخــــبار

همایش اهمیت افزودنیهای خوراکی در تغذیه طیور

در راستای برنامه های آموزشی و ترویجی شرکت جوانه خراسان، همایش افزودنیها در تغذیه طویر با سخنرانی اقای دکتر کامیاب فوق تخصص تغذیه طیور در اسفندماه 84 در محل شرکت برگزار گردید.
در این همایش اعضای تعاونی مرغداران گوشتی مشهد، استادان دانشگاه، دامپزشکان، کارشناسان، مدیران فنی و جمعی از مرغداران حضور داشتند.
در این همایش دکتر عبدالرضا کامیاب از محققین مرکز پژوهشی بخش طیور دانشگاه میسوری ایالات متحده ابتدا در مرود آنفلوآنزای طیور و ابعاد جهانی آن و اینکه سازمان دامپزشکی کشورمان در مهار آن موفق عمل کرده و تنها شایعه آن تا حدی بر روی بازار تاثیر گذاشته، مطالبی بیان کردند. در ادامه ایشان درباره آنتی بیوتیک ها و محدودیت مصرف آنها به دلیل ایجاد مقاومت در طیور و اثرات مضر آنها بر سلامت جامعه صحبت کرده و اشاره نمودند که اتحادیه اروپایی از ابتدای سال 2006 مصرف آنتی بیوتیکها را به عنوان دز پیشگیری و محرک رشد ممنوع کرده، و کشور ما نیز در سالهای آینده این روند پیش خواهد گرفت. ایشان پری بیوتیک ها و پروبیوتیک ها را به عنوان جایگزین مناسب انتی بیوتیک ها نام بردند و استفاده از پری بیوتیک شناخته شده فرمکتو و پروبیوتیک پری مالاک را با 30 سال سابقه تولید و مصرف توصیه کردند.
در بخش دوم سخنرانی آقای دکتر کامیاب در مرود اهمیت و نقش استفاده از آنزیم ها در جیره غذایی طیور صحبت کردند و اظهار نظر داشتند هر انزیم باید باید با سوبسترای مناسب خودش استفاده شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد. سپس با اشاره به جیره های متداول حاوی ذرت و سویا و بتامانان موجود در سویا که یک فیبر ضد تغذیه ای است به آنزیم همی سل به عنوان تنها آنزیم موجود در کشور که دارای بتاماناناز می باشد، اشاره کردند و خاطر نشان ساختند که علاوه بر اینکه موجب بهبود ضریب تبدیل خوراک می شود باعث کاهش قیمت جیره نیز می گردد.
در پایان، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد و حاضرین به بیان نقطه نظرات و سوالات خود پرداختند. شایان ذکر است که همایش هایی با همین عنوان و مطالب جهت صاحبنظران و دست اندرکاران در شهرهای قم، رشت و بوشهر نیز برگزار شد.

طراحی و اجرا توسط: وب باکس پورتال